...
Hjem » Strikkeopskrifter » Blade i disen

Blade i disen

Meget smukt tørklæde eller lille sjal med dækkende hulmønster i diagram. Det er ikke så svært, som det ser ud. Kanterne er i perlestrik. Her strikket i merino, kamel og silke på pinde 2¾ mm.
Sværhedsgrad: Høj | Tidsforbrug: Højt | Pinde: 2¾

Af Denise E.M. Bartels

Mønstret i dette sjal er en variation af Drooping Elm Leaf stitch fra Barbara Walkers A Treasury of Knitting Patterns. Jeg gjorde bladene større.

Sjalet strikkes fra den ene ende til den anden med en kant i perlestrik. Længden kan tilpasses ved at øge eller formindske antallet af gange, du strikker Diagram 2. Bredden kan tilpasses ved at ændre antallet af gentagelser. 

Størrelse

Bredde: 53 cm.
Længde: 198 cm.

Materialer

Garn

Lace weight-garn. Jeg brugte håndspundet garn af merino, kamel og silke. Garnforbrug: Ca. 1097 m
(163 g).

Se Strikkeglads forslag til erstatningsgarn her

Strikkeglad er gratis for dig, men ikke for os. Støt os, så vi kan fortsætte.

Du kan fx støtte Strikkeglad, når du bruger de forslag til erstatningsgarn, som vi udarbejder.

Hjælp os med at udarbejde garnalternativer og i øvrigt med at holde Strikkeglad.dk kørende. Indbetal et valgfrit beløb til MobilePay 8871UK – gerne mindst kr. 20.

Her er vores garnalternativ:

Anbefalet garn (Rito.dk): Lana Grossa Cool Wool Lace

Strikkepinde

Jumperpinde 2¾ mm. Vær opmærksom på, at jeg strikker løst.

Diagrammer

Diagram 1


Diagram 2


Diagram 3

Sådan gør du

  • Slå 129 m op.
  • Strik 8 p i perlestrik (1 r, 1 vr) til sidste m, 1 r.
  • Pinde på vrangs (lige p) vises ikke i diagrammerne: 1 r, 1 vr, 1 r, 1 vr, 1 r, strik vrangm vr og retm ret til de sidste 5 m, 1 r, 1 vr, 1 r, 1 vr, 1 r.
  • Strik Diagram 1.
  • Strik Diagram 2 i alt 49 gange. Du kan tilpasse længden ved at lave denne gentagelse flere eller færre gange.
  • Strik Diagram 3.
  • Strik 8 p i perlestrik (1 r, 1 vr) til sidste m, 1 r.
  • Luk løst af og blok dit arb.

Om designeren 

© 2025 Denise Bartels. Original titel Leaves in the Mist. Kun til personlig brug. Hverken opskrift eller færdigstrikket product må videresælges. Kontakt Denise. 

Oversat af Marianne Holmen med tilladelse. Translated with permission.

Se Forkortelsesliste | Se Rettelsesliste.

Kommentarer
Har du kommentarer til denne opskrift, kan du bruge formularen nedenfor.
Spørgsmål
Spørgsmål til en opskrift? Spørg Strikkeglads venner på Facebook.
Andre henvendelser
Har du henvendelser, som ikke drejer sig om opskriften, så brug venligst vores kontaktformular.

2 kommentarer til “Blade i disen”

  1. Hej strikkeglad
    Ærgerligt, at I kun har mønsteret på jeres opskrifter i diagrammer og ikke i skrevet tilstand som er meget mere overskueligt.
    Med venlig hilsen
    Kirsten Bagge

    Svar
    • Hej Kirsten. Det er meget få opskrifter, der kun er i diagramform, men denne er en af dem. Du kan evt. prøve at skrive til designeren. Der er kontaktlink forneden. Måske har hun det i tekstform. Jeg skal nok oversætte, hvis du får det. Mh Marianne

      Svar

Skriv en kommentar